Now Reading
2024 Tribeca Festival Awards Winners

2024 Tribeca Festival Awards Winners

Griffin in Summer won the Founders Award for best U.S. narrative feature as well as two additional awards: special jury mention for new narrative director for Nicholas Colia and best screenplay in a U.S. narrative feature, which also went to Colia.

Meanwhile, Bikechess won Best International Narrative Feature, and Hacking Hate won BestDocumentary Feature. Don’t You Let Me Go won the 12th annual Nora Ephron Award and Come Closer and Witches topped the first Viewpoints Competition.

Additionally, Nnamdi Asomugha’s The Knife won two awards: best cinematography in a U.S. narrative feature (Alejandro Mejia) and the best new narrative director award for Asomugha.

Some Rain Must Fall also won two awards.

A full list of this year’s winners follows.

U.S. NARRATIVE COMPETITION

Founders Award for Best U.S. Narrative Feature

Griffin in Summer, director Nicholas Colia

Best Performance in a U.S. Narrative Feature

Jasmine Bearkiller Shangreaux for Jazzy

Special Jury Mention for Performance in a U.S. Feature

Joshua Burge for Vulcanizadora

Best Screenplay in a U.S. Narrative Feature

Nicholas Colia for Griffin in Summer

Best Cinematography in a U.S. Narrative Feature

Alejandro Mejia for The Knife

Special Jury Mention for Cinematography in a U.S. Feature

Ki Jin Kim for Bitterroot

INTERNATIONAL NARRATIVE COMPETITION

Best International Narrative Feature

Bikechess, director Assel Aushakimova (Kazakhstan)

Special Jury Mention for an International Narrative Feature

Samia, director Yasemin Samdereli (Italy, Germany, Belgium, Sweden)

Best Performance in an International Narrative Feature

Yu Aier for Some Rain Must Fall (China)

Best Screenplay in an International Narrative Feature

Celina Murga, Juan Villegas, Lucía Osorio for The Freshly Cut Grass (Argentina, Uruguay, Mexico, United States)

Best Cinematography in an International Narrative Feature

Constanze Schmitt for Some Rain Must Fall (China)

BEST NEW NARRATIVE DIRECTOR AWARD

Nnamdi Asomugha for The Knife (United States)

Special Jury Mention

Nicholas Colia for Griffin in Summer (United States)

DOCUMENTARY COMPETITION

Best Documentary Feature

Hacking Hate, director Simon Klose (Sweden, Denmark, Norway)

Special Jury Mention for a Documentary Feature

Made in Ethiopia, directors Xinyan Yu, Max Duncan (United States, Canada, Ethiopia, Denmark, Korea, United Kingdom)

Best Cinematography in a Documentary Feature

Ezra Wolfinger for Shelf Life (United States)

Best Editing in a Documentary Feature

Rupert Houseman for Antidote (United Kingdom)

ALBERT MAYSLES AWARD FOR BEST NEW DOCUMENTARY DIRECTOR

Debra Aroko and Nicole Gormley for Searching for Amani (Kenya)

Special Jury Mention

Elizabeth Ai for New Wave (United States)

VIEWPOINTS AWARD

Come Closer, director Tom Nesher (United Kingdom)

Special Jury Mention

Witches, director Elizabeth Sankey (United Kingdom)

NORA EPHRON AWARD

Ana Guevara and Leticia Jorge for Don’t You Let Me Go (Uruguay)

HUMAN / NATURE AWARD

Dust to Dust (Japan)

SHORTS COMPETITION

Best Narrative Short

Ripe!, director Tusk (United States, Spain)

Special Jury Mention for Narrative Short

Alarms, director Nicolas Panay (France)

Best Documentary Short

Makayla’s Voice: A Letter to the World, director Julio Palacio (United States)

Best Animated Short

In the Shadow of the Cypress, directors Shirin Sohani and Hossein Molayemi (Iran)

Special Jury Mention for Animated Short

Budō, directors Amanda Aagard and Alexander Toma (Sweden)

Best Music Video

Never Ending Song, performed by Conan Gray (United States)

Student Visionary Award

Nay Tabbara for Ebb & Flow (Lebanon, Qatar)

Special Jury Mention for Student Visionary

See Also

Jamie Perault for Budd, Sweat & Tearz (United Kingdom)

TRIBECA GAMES AWARD

Goodnight Universe (United States)

TRIBECA AUDIO STORYTELLING COMPETITION

Fiction Audio Storytelling Award

The Skies Are Watching (United States)

Narrative Nonfiction Audio Storytelling Award

Delejos (United States, Canada, Puerto Rico)

Independent Fiction Audio Storytelling Award

Red for Revolution (United States)

Independent Nonfiction Audio Storytelling Award

Back to the Water: More than One Octopus (South Africa, United States)

AT&T PRESENTS UNTOLD STORIES

Lilian T. Mehrel for Honeyjoon

TRIBECA X AWARD COMPETITION

Best Commercial

Michael CeraVe from CeraVe and Ogilvy PR, directed by Tim Heidecker and Eric Wareheim

Best Feature

Audrey’s Children from UTA and Ronald McDonald House Charities, directed by Ami Canaan Mann

Best Episodic

The Santa Stories from Coca-Cola and WPP Open X/VML, directed by Steven Caple Jr. and Bryce Dallas Howard

Best Short

One Good Reason from ServiceNow, Tribeca Studios, and directors Perri Peltz and Matthew O’Neill

Best Games & Immersive

MLB The Show Storylines: The Negro Leagues by PlayStation Studios, directed by Jarred Schiff, Gavin Filipiak, Ramone Russell, and Brandon Akiaten

Best Audio

Science will Win, by Pfizer

Best Content Creator

Jacksonville Jaguars 2023 Schedule Release Video from the Jacksonville Jaguars, directed by Asher Grodman

Social Impact Award

…One Good Reason from ServiceNow, Tribeca Studios, and directors Perri Peltz and Matthew O’Neill

Environmental Impact Award

Project Maji: Waters of Change Vr Experience from Born Studios and directors Bilge Tekin, Dominic Clarke, and Nicholas Masters-Waage

More to come.

Copyright © MetaMedia™ Capital Inc, All right reserved

Scroll To Top