Now Reading
seventeenth Asian Movie Awards: Full Record of Winners

seventeenth Asian Movie Awards: Full Record of Winners

Director Nick Cheuk and actress Rachel Leung do Hong Kong proud with Best New Director and Best Supporting Actress wins respectively at the 17th Asian Film Awards on March 10th, while “The Goldfinger” received two wins for Best Costume Design and Best Production Design.

The awards ceremony was held at the Xiqu Centre in West Kowloon Cultural District on Sunday evening and was well attended by the region’s biggest celebrities, including heavyweights Lee Young-ae and Suzuki Ryuhei, who were both present to receive the Excellence in Asian Cinema Award.

The night’s big win went to Ryusuke Hamaguchi’s “Evil Does Not Exist”, which clinched the Best Film prize at the 17th Asian Film Awards. The film had already done well abroad, where it won the Grand Jury Prize at the 80th Venice International Film Festival, the FIPRESCI Award from the International Federation of Film Critics, and the Best Film Award at the 2023 BFI London Film Festival.

The Best Director award went to Hirokazu Kore-eda for the psychological thriller “Monster”, while Koji Yakusho won Best Actor for his role in “Perfect Days” (he also won the same award at Cannes last year) and Jiang Qinqin won Best Actress for her role in “Dwelling by the West Lake”.

Best Film

“12.12: The Day” (South Korea)
“Evil Does Not Exist” (Japan) – WINNER
“Paradise” (Sri Lanka, India)
“Perfect Days” (Japan)
“Snow Leopard” (China)

Best Director

KIM Sung-soo for “12.12: The Day” (South Korea)
GU Xiaogang for “Dwelling by the West Lake” (China)
HAMAGUCHI Ryusuke for “Evil Does Not Exist” (Japan)
KORE-EDA Hirokazu for “Monster” (Japan) – WINNER
Prasanna VITHANAGE for “Paradise” (Sri Lanka, India)

Best New Director

Khagvadulam PUREV-OCHIR for “City of Wind” (France, Mongolia, Portugal, Netherlands, Qatar, Germany)
PHAM THIEN An for “Inside the Yellow Cocoon Shell” (Vietnam, Singapore, France, Spain)
Dominic SANGMA for “Rapture” (India, China, Switzerland, Qatar, Netherlands)
Amanda Nell EU for “Tiger Stripes” (Malaysia, Taiwan, Singapore, France, Germany, Netherlands, Indonesia, Qatar)
Nick CHEUK for “Time Still Turns the Pages” (Hong Kong) – WINNER

Best Actor

HWANG Jung-min in “12.12: The Day” (South Korea)
WU Kang-Ren in “Abang Adik” (Malaysia)
SHEN Teng in “Full River Red” (China)
YAKUSHO Koji in “Perfect Days” (Japan) – WINNER
Tony LEUNG Chiu Wai in “The Goldfinger” (Hong Kong, China)

Best Actress

JIANG Qinqin in “Dwelling by the West Lake” (China) – WINNER
JUNG Yu-mi in “Sleep” (South Korea)
ZHOU Dongyu in “The Breaking Ice” (China, Singapore)
Audrey LIN in “Trouble Girl” (Taiwan)
KIKUCHI Rinko in “658km Yoko” (Japan)

Best Supporting Actor

PARK Hoon in “12.12: The Day” (South Korea) – WINNER
Jack TAN in “Abang Adik” (Malaysia)
NAKAMURA Shido in “Kubi” (Japan)
PARK Jung-min in “Smugglers” (South Korea)
Sean WONG in “Time Still Turns the Pages” (Hong Kong)

Best Supporting Actress

HAMABE Minami in “Godzilla Minus One” (Japan)
Rachel LEUNG in “In Broad Daylight” (Hong Kong) – WINNER
TSUTSUI Mariko in “Last Shadow at First Light” (Singapore, Japan, Slovenia, The Philippines, Indonesia)
GO Min-si in “Smugglers” (South Korea)
WAN Fang in “Snow in Midsummer” (Malaysia, Taiwan, Singapore)

Best Newcomer

Tergel Bold-Erdene in “City of Wind” (Mongolia, France, Portugal, Netherlands, Qatar, Germany) – WINNER
Awat RATANAPINTHA in “Doi Boy” (Thailand, Cambodia)
Yoyo TSE in “Fly Me to the Moon” (Hong Kong)
WANG Yibo in “Hidden Blade” (China)
SHIRATA Mihaya in “Last Shadow at First Light” (Singapore, Japan, Slovenia, The Philippines, Indonesia)

Best Screenplay

HAMAGUCHI Ryusuke for “Evil Does Not Exist” (Japan)
SAKAMOTO Yuji for “Monster”
Prasanna VITHANAGE and Anushka SENANAYAKE for “Paradise” (Sri Lanka, India)
Jason YU for “Sleep” (South Korea)
Pema Tseden for “Snow Leopard” (China) – WINNER

Best Editing

KIM Sang-bum for “12.12: The Day” (South Korea) – WINNER
HAMAGUCHI Ryusuke, and YAMAZAKI Azusa for “Evil Does Not Exist” (Japan)
Matthieu LACLAU for “Only the River Flows” (China)
A. Sreekar PRASAD for “Paradise” (Sri Lanka, India)
Nick CHEUK, Keith CHAN Hiu Chun for “Time Still Turns the Pages” (Hong Kong)

Best Cinematography

LEE Mo-gae for “12.12: The Day” (South Korea)
KITAGAWA Yoshio for “Evil Does Not Exist” (Japan)
CHENGMA Zhiyuan for “Only the River Flows” (China)
Azamat DULATOV for “Qas” (Kazakhstan)
Matthias DELVAUX for “Snow Leopard” (China) – WINNER

Best Original Music

UMEBAYASHI Shigeru for “Dwelling by the West Lake” (China)
ISHIBASHI Eiko for “Evil Does Not Exist” (Japan) – WINNER
Akmaral MERGEN for “Qas” (Kazakhstan)
Anon Ch Momin for “Rapture” (India, China, Switzerland, Qatar, Netherlands)
LEE Dong-june for “1947 Road to Boston” (South Korea)

Best Costume Design

Tim YIP for “Creation of the Gods I: Kingdom of Storms” (China)
KUROSAWA Kazuko for “Kubi” (Japan)
YOON Jung-hee for “Smugglers” (South Korea)
Elaine NG for “Snow in Midsummer” (Malaysia, Taiwan, Singapore)
MAN Lim Chung for “The Goldfinger” (Hong Kong, China) – WINNER

Best Production Design

CHO Hwa-sung for “Concrete Utopia” (South Korea)
MITSUMATSU Keiko for “Monster” (Japan)
ZHANG Menglun for “Only the River Flows” (China)
Daktse Drundrup for “Snow Leopard” (China)
Eric LAM for “The Goldfinger” (Hong Kong, China) – WINNER

See Also

Best Visual Effects

EUN Jae-hyun for “Concrete Utopia” (South Korea)
Douglas Hans SMITH for “Creation of the Gods I: Kingdom of Storms” (China)
YAMAZAKI Takashi, SHIBUYA Kiyoko, TAKAHASHI Masaki, NOJIMA Tatsuji for “Godzilla Minus One” (Japan) – WINNER
JIN Jong-Hyun for “The Moon” (South Korea)
Allen WEI, Ahdee CHIU, DING Yanlai, Eric XU for “The Wandering Earth II” (China)

Best Sound

KIM Hyun-sang for “Concrete Utopia” (South Korea)
YANG Jiang, ZHAO Nan for “Creation of the Gods I: Kingdom of Storms” (China)
INOUE Natsuko for “Godzilla Minus One” (Japan) – WINNER
Vuong Gia Bao, Xander TOH for “Inside the Yellow Cocoon Shell” (Vietnam, Singapore, France, Spain)
TU Duu-Chih, WU Shu-Yao for “Snow in Midsummer” (Malaysia, Taiwan, Singapore).

AFA Next Generation Award

ZHAO Liying, actor (China)

Excellence in Asian Cinema

LEE Young-ae, actor (Korea) and SUZUKI Ryuhei, actor (Japan)

Asia Rising Star Award

Win Metawin, actor (Thailand)

Highest-Grossing Asian Film

“Full River Red” directed by ZHANG Yimou (China)

Lifetime Achievement Award

ZHANG Yimou, director (China)

Read more: The full list of nominees at the 17th Asian Film Awards.

Source: Prestige Online

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Copyright © MetaMedia™ Capital Inc, All right reserved

Scroll To Top